11 Mayıs 2009 Pazartesi

Singil'e Erişim Mahkeme Kararıyla Engellenmiştir!
Selam SUG Dostları,

Uzun zamandır SUG hareketi için bir eylem yapmamıştık. Elbette bunun türlü nedenleri var. Ancak, şu an "Singil Uzaya Gitsin"den de, "Enikotortop Bir İnternet Fenomeni Olsun"dan da önemli bir harekete destek verme zamanı.

İnternetimizin halini, ardı ardına kapanan siteleri, youtube'un bir yıldır erişime kapalı olmasını, başbakanımızın "Ben giriyorum, siz de girin youtube'a..." diyerek bize garip bir yol göstermesi gibi nedenlerle geçtiğimiz yıl bu zamanlar sansüre karşı bir hareket başladı. Bu hareketi tüm internet kullanıcılarının desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bugün youtube'u, blogger'i, dailymotion'u, wordpress'i kapatanlar, yarın aynı mantıkla google'ı, yahoo'yu, tbbm.gov.tr'yi kapatacaklar. İki gün sonra meclisi de kapatmasınlar?

Haydi bakalım, Sansüre Sansür'e destek olma zamanı. SUG'daki tüm yaratıcılığımızı YAY! hareketinde kullanma zamanı...

Lütfen sansuresansur.org adresini gezin. Mutlaka yapabileceğiniz bir şeyler vardır..

Altta Sansüre Sansür hareketinin başındaki dostlarımızın YAY! hareketiyle ilgili bir yazısı bulunuyor:

11 Mayıs 2009
Yay! Hareketi, adı üstünde, yaymaktan geliyor. Sanal ortamda, gerçek hayatta, elimizden geldiğince tepkimizi yaymak anlamını içeriyor.

Bu doğrultuda, elimizde çeşitli malzemelerimiz ve yönetmen arkadaşımız İlkay Kopan’ın çektiği videolarımız var.

11 Mayıs itibariyle, videolarımızı, manifestomuzla beraber bloglarımızda yayınlayarak, ortak bir mesaj vermeyi hedefliyoruz. Aynı gün, aynı mesajla ortaya atılarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyoruz.

Öte yandan, videolar ve banner’lar sanalda yayılırken, gerçek hayatta da boş durmuyoruz tabii ki. Tepkimizi internetten çıkarıp, dışarıda da göstermek için poster ve sticker gibi malzemelerimizden faydalanacağız. Amaç belli: Sansür, her yerde karşınıza çıkabilir. Malzemeler de bu doğrultuda hazırlandı, boşlukları malzemeyi kullandığınız yere göre yazabilirsiniz.

Örneğin, posteri bir restorana astınız, boşluğu “Bu restorana erişim engellenmiştir” şeklinde doldurabilirsiniz.

Bu fikirden hareketle aklınıza yeni bir malzeme fikri gelirse, atış serbest. Neler mi olabilir? Tribünlerde “bu tribüne erişim engellenmiştir” pankartı açmak olabilir, yine mecrasına uygun mesajlarla amerikan servis, tişört, bardak altlığı, föy, stensil gibi daha pek çok şey olabilir, bundan sonrası hepimizin hayal gücüne kalıyor aslında.

Sizden tek isteğimiz, bu malzemeleri kullandığınızda ya da gerçek hayatta karşınıza çıktığında, hemen bir fotoğrafını çekip, nerede olduğu bilgisiyle birlikte bize göndermeniz. Hareketin ne kadar yayıldığını görmek ve fotoğraflarla sitemizde sergilemek istiyoruz.

Kısıtlı sayıda malzeme elimizden bulunuyor. Bir süre için bize yazarak malzeme temin edebilirsiniz ya da doğrudan bu sayfadan indirip, kendiniz basabilirsiniz.

Hiç yorum yok: